Flamuri i Mijakëve-Fis apo grup etnik i asimiluar i Rekës së Keçe

Shko poshtë

Flamuri i Mijakëve-Fis apo grup etnik i asimiluar i Rekës së Keçe

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Dec 24, 2011 12:07 am

Flamuri i Mijakëve-Fis i asimiluar i Rekës së Keçe

Flamuri në qendër ka kryqin, ku rrethit është shkruar në shkrim sllav e gjuhë greke, IS HR NIKA, që dmth Jezus Krishti Fitimtar.

Rreth kryqit janë 24 rreze, dhe katër simbole / figura kultike: Kulshedra, Luani, Shqiponja dykrenshe, dhe Gjysmëhëna me yll.MIJACI, grup etnik në përbërje të kombit maqedon. Jetojnë në pjesën e mesme të pellgut të Radikës (Maqedonia perëndimore). Iu takojnë 23 katunde, nga të cilat më të mëdha e më të njohura, Lazaropolja, Galiçniku, Rostusha, dhe Zhernonica (Zhirovnica). Si furrtarë, zejtarë dhe muratorë, duke u marrë edhe me tjera profesione, shumë Mijakë janë larguar nga vendlindja.

Ndahen në Mijakë ortodoksë, dhe Mijakë muslimanë, të njohur edhe me emrat Kurkë dhe Torbeshë. Në të kaluarën janë marrë kryesisht me blegtori. Sot janë të njohura prodhimet e tyre të tekstilit.

Emërtimi Mijak vje nga përemri "mije" (në shqip: mua)...


http://vargmal.org/dan5052
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi