Miranda HAXHIA:Ato të Sharlatanit

Shko poshtë

Miranda HAXHIA:Ato të Sharlatanit

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Sep 19, 2012 10:59 pm

Ato të Sharlatanit


Shkruan : Miranda HAXHIA


Në fshatin tim, ka jetuar një burrë, që gjithë ditën shante pas gardhit. Shante këdo që kalonte udhës, këdo që ndalte dhe i hidhte një vështrim, apo çdo vajzë që ulte sytë poshtë bishtave të shamisë, kur kalonte nën vrundullin e sharjeve të atij burrit.
Pse shante? Çfarë thoshte? Po ja, ...pse lopa e Sabriut bënte viç çdo vit dhe ai mbeti me dy dhi zgjebse; dhëntë e Isait pjellin nga dy qengja, kurse Hanëmka e tij shtatë çupa e asnjë djalë për be'...; shante qiellin dhe dheun, natën dhe ditën...ky burri zevzek. As punonte, as mendonte, vetëm dërdëlliste pa pushim. Derisa një ditë, filloi të lëshonte pordhët pa i përmbajtur dot sa fillonte të shante e të mallkonte dhe gjithë fshati tallej e qeshej me të. Qysh kur kuptoi se nuk i mbante dot, u fut në katua dhe e qelbi derisa muret e saj u kalbën nga era e keqe dhe u shembën, duke e zënë brenda.
Kjo histori më kujtohet sa herë dëgjoj që flet Sharlatani i Aleancës Kuq e Zi. Aq shumë ngjajnë të dy, sa ndonjëherë pyes veten: mos është rimishërimi i atij burrit ky? Nuk ka gjasë, se bashkëfshatari për të cilin unë tregoj, nuk i kishte flokët kaçurrela dhe as vishte kostum. Ai qyqari ishte fukara dhe dembel. Kurse ky Kreshniku është i pasur dhe punëtor, shumë punëtor! Hall tjetër kishte ai, hall tjetër ka ky "Aleanca".
Spahiu i kohës sonë kërkon atdheun, fshatin, rreket të mendojë si do jetë pema gjenealogjike e tij, por këtë nuk mund ta bëjë pa hedhur ca spica për të tjerë që sipas tij i kanë zënë vendin.
Sepse u mor e po merret gjerë e gjatë me atdheun e tjetërkujt, pa njohur atdheun e vet. Në gjithë klithjet e tij patetike, nuk kam arritur të gjej një fjali ku flitet për një ide, për një program, për një ëndërr, për një të ardhme të një vendi që gjendet në hartë me emrin Shqipëri. Vendi që ka rrugë dhe ka shkolla, vendi që ka drita dhe ka ujë, vendi që përpiqet dhe lufton dita-ditës të bindë njerëzit se nuk është koha e spahinjve, por e Bashkimit Europian nuk gjendet gjëkundi për kryetarin e spahinjve. Vendi që punon me energji dhe shpresë për të përmbushur ato objektiva për të cilat e votuan shumica e qytetarëve të vetë nuk ka asnjë vend në hartën e atdheut të Kreshnikut.
E pra, për këtë vend, që i bie të ishte atdheu edhe i Kreshnikut të spahinjve që mbinë nga boshi i madh i urrejtjes dhe i mllefit, nuk ka gjasë të flasë vetë soji i kësaj rrokopuje pa pikë dashurie, por që e shet dhe e fyen si të jenë mesazhe në FB e gjashtëmbëdhjetë vjeçarëve.
Është marrë gjerë e gjatë me pigmente nostalgjie, duke e sulmuar Kryeministrin për gjithë atë që ai dëshiron në makthet e veta politike-lavdinë, thurjen e historisë së tij.
Ndoshta ka menduar se, historia për të do të fillojë qysh në vegjëli, ndërsa mjafton të kujtohet historia e dashurisë dhe marketingu me tezat e juridikut, që ky zotëria u mësoi studentëve të drejtësisë. Shqipëria që ai kërkon ta gjejë si një mungesë të madhe në profilin e Kryeministrit, nuk ka si të jetë para syve të këtij patetiku me fjalë dhe timbre kaçurrele.
Nëse mendon se, votat do t'i marrë duke mbjellë urrejtje dhe duke lëshuar parrulla pionierësh, atëherë do të kenë punë këshilltarët e tij, pasi do të rreken ta ulin të shikojë filmin soc-realist "Partizani i vogël Velo", që i la delet dhe ...shkoi të çlirojë Shqipërinë! Edhe kjo nuk mjafton për oratorinë plot sharje të Kreshnik Spahiut, pasi kur të gjithë të qeshin dhe tallen me fjalimet e tij, do të fillojë të qelbet erë, si ai burri i fshatit tim. Në cilën katua do futet pastaj, nuk di ta them, se atdheu që ai e përçmon aq shumë nuk ka vend të mbajë erën e tij.
Dikush mund të mendojë se kam sajuar historinë e pordhës dhe katoit të Spahiut, njësoj si Markezi. Por ju betohem që është e vërtetë, ja shikoni Sharlatanin Spahiu dhe më thoni, a nuk ngjan me atë burrin e fshatit tim?
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi