R.I.P. Gani Azemit

Shko poshtë

R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed May 01, 2013 2:46 pm

Foto nga jeta dhe vepra e Gani Azemit

Gani Azemi me Reshat Sahitaj (majtas), Enver Hadri e Fitim Pagarusha (djathtas) në udhëtim e siper për Londër, ishte kjo vera e vitit 1989. Aty i takuan disa disident kroatë të cilët treguan admiratën që kishin për efikasitetin e vërprimtarisë së Shqiptarëve të Kosoves në mergim.

Gjeni të bashkangjitur një fotografi të Ganiut në një manifestim ( ishte viti 1981 në Gjermani). Ishte vetëm 30 vjeqar, plotë energji e trimëri, dhe këtë energji ia kushtoj e ofroj plotësisht atdheut deri në fund të jetes së tij.
Me nderime, ju përshëndet Familja Azemi – Bruksel

Edituar për herë të fundit nga Agim Gashi në Tue Jun 25, 2013 9:53 pm, edituar 1 herë gjithsej
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed May 01, 2013 2:52 pmavatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon May 06, 2013 1:29 pm

Bashkëshorti e babai i jonë, diplomati e verprimatari Gani Azemi, ishte shokë i ngushtë me Xhemail Mustafën qysh në rini kur ishin të dytë në grupin letrar të Fakulktetit Juridik. Kishin shumë respekt njëri për tjetrin. Bashkëpunimi ndërmjet këtyre dy arkitekta të çlirimit të Kosoves ishte shumë i mirë e efikas në kohen kur Xhemaili ishte këshillëtar për informim i Presidentit Rugova. Përkrahja e veprimtarisë së Shqiptarëve të Kosoves në mergimë u jepte vullnet krijuesve të demokracisë në Kosovë. Ashtu edhe aktivizmi me nivel demokratik shumë të lartë të Presidentit Rugova dhe të bashkëpuntorëve të vet u jepte argumente të forta veprimtarëve në Evrope për mbrojten e të drejtave të Shqiptareve të Kosoves. Ganiu ju thoshte të gjithëve politikanëve evropian e belg të cilët kishte rast t’i takonte se mbrojtja e Shqiptarëve të Kosoves është edhe mbrojtja e vlerave kryesore të Evropes. Ashtu që Kosova fitoj përkrahje të fortë në Parlementin evropian e në Belgjikë.

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun May 12, 2013 11:45 amKurr s’do ta harroj këtë ditë të lumtur të vitit 1998 kur Presidenti historik i Kosoves, Dr Ibrahim Rugova, e morri çimimin Sakharov nga Parlementi Evropian. Isha në Strasburg me bashkëshortin Gani Azemi, une si reportere evropiane për Agjencinë Belga (agjencia kombëtare e Belgjikës) ku punoja, e Ganiu si anëtar i delagacionit të Presidentit Rugova. Kur Presidenti i Parlamentit Evropian ia dorëzoj çmimin Presidentit Rugova, të gjithë deputetët u ngriten në këmbë e duartrokiten për disa minuta.
Rjedhshin lotët jo vetem në faqat e mija.
Ishte një moment me shumë emocione jo vetëm për neve, por edhe për deputetët evropian sepse ishin të vetëdijshëm se me këtë çimim Parlamenti Evropian i njohu pergjegjësitë e veta historike që kishte në Ballkan. Ky çmim ishte një përkrahje e fortë për Presidentin Rugova dhe politiken e vet që e udhëheqte me aq përkushtim. Ky çmim ishte edhe një vërejtje për Serbinë e Millosheviqit. Ky çmim ishte për neve një dritë shprese në atë natë pa fund ku Serbia e Millosheviqit e patë pushtu tërë Kosoven.
Jam krenare që e pata privilegjinë me e perkthye në gjuhen frenge tekstin historik që e lexoj Presidenti Rugova para Parlamentit Evropian atë ditë.


Mejreme Azemi
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue May 14, 2013 7:10 pmMejreme Azemi shkruan:

Bashkëshorti, diplomati e veprimtari Gani Azemi me Presidentin e Komisionit evropian, Jacques Delors.
Z. Delors ishte Presidenti i Komisionit evropian (1985-1994) njëri ndër ma të fuqishmit në historinë e Unionit Evropian deri më sot.
Ai njifej mirë me Ganiun, sepse Ganiu ishte i pranushëm si gazetar në intitucionet evropiane edhe në secilën konference shtypi që lidhej me situaten në Ballkan,
i
bante pyetje lidhur me qështjen e Kosoves. Kjo ishte shumë e rëndësishme sepse rreth 250 gazetarë nga i gjithë rruzulli tokësor ishin prezent aty. Duhej ditur se Brukseli është vendi, pas Washingtonit, ku ka ma së shumti gazetarë në botë.
Ganiu gjente gjithnjë vend në rendin e parë të salles ku mbaheshin konferencat për shtyp. Ishte elegant e karizmatik se edhe kur kishin të drejtë vetëm 3 a 4 gazetarë me ba pyetje, Ganiu ishte njëri nder ata që e fitonte këtë të drejtë. Kryetarët e Unionit evropian e kuptonin se Ganiu do t'i detyrojë me bë pyetjet e veta që kishin të bënin gjithmonë në lidhje me Serbinë e cila ende nuk kishte marr denimin e meritum për shtypjen e Shqiptarëve të Kosoves. Edhe ashtu ndodhi, Serbia u bombardu, u terhoq nga Kosova,ngase një prej vlerave ma kryesore të Evropes është mbrojtja e të drejtave elementare të njeriut, siq është e drejta për të jetuar!
Shpesh më ka ra rasti me pa direkt strategjinë e Ganiut sepse isha prezente si reportere evropiane për Agjensinë Belga (Agjensia kombëtare e informimit në Belgjikë).


Edituar për herë të fundit nga Agim Gashi në Mon May 27, 2013 9:49 am, edituar 1 herë gjithsej
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon May 27, 2013 9:47 am


Nje foto me Gani Azemin ne Bruksel, qe do te na mungoje te gjitheve...I perjetshem kujtimi i tij...
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 04, 2013 12:27 am


avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Jun 05, 2013 1:33 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Jun 06, 2013 5:06 pm


Ahmet Musa, Heroi Sali Cekaj, Fatmir Zymberi, Hajdar Sadria, Pjeter Arbenori, Hafiz Gagica,Nexhmedin Rexhepi, Smajl Bytyqi, Gani Azemi ,Tiranë, 1995.

Nga albumi i Hafiz Gagicës
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mejreme Azemi sjell edhe këtë foto interesante ku shifet Ganiu dhe Sali Berisha!

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Jun 19, 2013 12:47 pmMejreme Azemi sjell edhe këtë foto interesante ku shifet Ganiu dhe Sali Berisha!


Bashkëshorti im, Diplomati e veprimtari, Gani Azemi, ka qenë gjithnjë përkrahës i paepur i Kryeministrit të Shqiprisë, Dr Sali Berisha. Ganiu thoshte se vetëm një Shqipëri e fortë e demokratike mundet me i ndihmuar dhe dalë zotë Kosoves në rrugen e saj drejtë pavarësisë e tani drejt forcimit të demokracisë dhe zhvillimit të ekonomisë. Në shumë demonstrata në Bruksel, në Gjermani e Zvicer, Ganiu e gjithë protestuesit s'bashku brohoritnin: Rugova - Berisha! Kosova - Shqipëria!

> Këtë fotografi të Gani Azemit me Sali Berishen e kam bë unë mbas një konference në Bruksel ku Kryeministri i Shqiperisë morri pjesë e ku isha e pranishme si reportere nga agjensia Belga, agjencia kombëtare e Belgjikes për të cilen punoja.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 25, 2013 9:54 pm


alkos, 25.06.2013

Miqë të nderuar !
Një fotografi, të rrallë,po ua prezantoj në shenjë të fitores së Demokracisë nga zgjedhjet në Shqipëri. Duke pritur lajmin e Fitores !

Nga e majta; Naim Dedushaj , Gani Azemi,Dr.Ibrahim Rugova dhe Hafiz Gagica ! Në rezidencën e Presidentit Rugova në Prishtinë —
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mejreme Azemi

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jul 02, 2013 6:56 pm

 


Në këtë ditë të pervjetorit të deklaratës së pavarësisë e Kosovës, po e publikoj një foto të Diplomatit e Veprimtarit të shquar, GANI AZEMI, si dëshmi se gjithmonë deri në fund të jetes së tij, bashkëshorti im i perkrahu Presidentin historik të Kosoves, Dr IBRAHIM RUGOVA, dhe Kryeministrin poashtu historik të Shqiperisë, Dr SALI BERISHA. T'i perkujtojmë sot këta dy kolosa të kombit shqiptar ashtu edhe Veprimtarët qi ia kushtuen jetësimit të pavaresisë së Kosoves, duke mos harruar në asnjë çast edhe dëshmorët e kombit që flijuan edhe jeten e tyre, për këtë ditë që populli shiptar e gëzon sot.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Jul 15, 2013 8:59 pm


GANI AZEMI në zyre kur ishte drejtues i ZYRES SE REPUBLIKES SE KOSOVES PER BENELUKS DHE BASHKIM EVROPIAN në Bruksel (1995-2000). 
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Jul 15, 2013 9:25 pm


Në këtë foto shifet bashkëshorti im, Diplomati e Veprimtari GANI AZEMI, dhe unë në shoqëri me kryetaren e Parlamentit Shqiptar, Zonjen JOSEFINA TOPALLI.
Kjo foto është marrë në Pallatin Presidencial në Tiranë në vitin 2007, gjatë festës me rastin e pranimit të presidencës së Bamir Topit, ku unë mora pjese si gazetare së Agjensisë Belga, agjenci kombëtare e lajmeve belge. —
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Jul 20, 2013 12:41 amGANI AZEMI me AZEM HAJDARIN

Kjo foto, është bërë në Tiranë në vitin 1991, dhe është një dokument historik. 
Ajo ishte marrë pas një vizite të madhit Azem Hajdarit në Bruksel dhe Gjermani. Ne kishim privilegjin e shtëpisë mikpritëse në Bruksel, delegacioni i demokratëve të udhëhequr nga Azem Hajdari nga Shqipëria. Në përgatitje për fushatën zgjedhore të Partisë Demokratike të Shqipërisë për zgjedh
jet e para të lira pas rënies së komunizmit në Shqipëri, Dega e LDK-së në Bruksel, si dhe Degët simotra të LDK-së në Gjermani e Zvicer, duke dhënë mbështetjen e tyre financiare dhe logjistike për Partinë Demokratike.

Pas Azem Hajdarit i shoqëruar gjatë vizitës së tij në Belgjikë dhe Gjermani, bashkëshorti im shkoi me të edhe në Shqipëri, ku është marrë kjo foto. Gani Azemi kaloi një muaj në Shqipëri gjatë së cilës ai e shoqëroi Azem Hajdarin gjithëkund në qytete e fshatra të Shqipërisë duke bërë fushatë për Partinë Demokratike.

Për burrin tim, fati i Shqipërisë dhe Kosovës ishin të lidhura ngushtë njëra me tjetren. Një Shqipëri e fortë dhe demokratike ishte një mbështetje e vlefshme për aspiratat e shqiptarëve drejt pavarësisë së Kosovës.

Në këtë foto: Gani Azemi (majtas lart), Azem Hajdari (poshtë djathtas) dhe realizatori Kujtim Çashku (poshtë majtas).


Mejreme Azemi
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Oct 03, 2013 11:40 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Oct 08, 2013 6:40 pm


Në ketë foto, Diplomati e Veprimtari Gani AZEMI me Kryetarin e LDK-së, Dr 
Isa MUSTAFA.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Oct 08, 2013 6:42 pmMe rastin e dheniës të Mirenjohjen, pas vdekjes, bashkëshortit tim Diplomati e Veprimtari Gani AZEMI, ish-Kryetar e Degës LDK-së për Beneluks, nga LDK-ja në Zvicër, po e publikoj ketë kujtim të një Tubim të LDK-së në Zvicër në të cillën Ganiu mori pjesë (2007).

Mejreme Azemi
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Oct 09, 2013 7:56 pm


Diplomati Gani Azemi dhe aktori Çun Lajçi, me 23.12.2007 ne Shkup

Foton e solli Faruk Tasholli.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Oct 15, 2013 9:59 pm

 
Gani AZEMI në kohen e rinisë. 

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Oct 21, 2013 11:42 am


 
 
SKËNDER ZOGAJ


NE KUJTIM TE XHEMAJL MUSTAFES DHE GANI AZEMIT

Ne kete foto jane anetaret e Grupit letrar te Universitetit te Prishtines, me 1974.
Ne kembe nga e djathta: Gani Azemi, Nazmi Misini, Nergize Kelmendi-Demolli, Ilaz Prokshi, Merrushe Gjoshaj-Zogaj, Skender Zogaj, Xhemajl Mustafa, Qani Mehmedi, Azem Zogaj. Ulur nga e djathta: Selajdin Krasniqi, Ryzhdi Shusha dhe Ibrahim Shala. Fotografia eshte bere ne Prizren, me rastin e vizites per nje ore letrare ne bashkepunim me Klubin letrar "Fan S.Noli" te Prizrenit, organizuar me studentet e Shkolles se Larte Pedagogjike ne Prizren. Xhemajl Mustafa, Gani Azemi dhe Ilaz Prokshi nuk jane me ne mesin tone, por jane te perjetshem ne memorjen kombetare, ku kane lene gjurme te pashkyeshme si krijues, initelektual dhe atdhetare.
 
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Nov 25, 2013 1:19 amMirënjohja që ma dha Gani Azemi më 2005 në 15 vjetorin e formimit të LDK-së për Beneluksin!
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Nov 25, 2013 2:40 am


avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Nov 25, 2013 2:42 am

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: R.I.P. Gani Azemit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi