VARFËRIA NË BOTË

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

VARFËRIA NË BOTË

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 17, 2014 1:28 am

VARFËRIA NË BOTË

SECILI PREJ NESH KEMI FAJ QE KY FEMI DO TE BEHET USHQIM PER KETE KORB QE USHQEHET ME KALBESIRA.
KJO FOTO NUK MUNDET ME LENE TE QETE ASNJE NJERI QE KA MINIMUMIN E NDERGJEGJES.
NJEREZIT NE PLOTEKUPTIMIN E FJALES TRONDITEN DHE STRESOHEN FORT NGA KETO NGJARJE TE CILAT SOT I HASIM EDHE NE KOSOVE POR NE NJE FORME ME TE BUTE DHE TE MSHEHTE.
KU ESHTE CIVILIZIMI ? NE CFARE VLERASH THIRRET CIVILIZIMI?
AUTORI I KESAJ FOTOJE ESHTE VETEVRA,PSE NUK VETVRITEN ATA QE JANE TE DETYRUEM QE BOTA TE MOS KETE URI ?
EDHE SA MILONA NJEREZ DUHET ME VDEKE SEPSE NJEREZIT E PASUR DESHIROJNE QE MBI TOKE TE KET SA ME PAKE NJEREZ PER ME MUJT ME KOMANDUE SA ME LEHTE PER T'A PLACKITE CDO GJE MBI TOKE PER INTERESAT PERSONALE...


Pren Karaqi


Edituar për herë të fundit nga Agim Gashi në Thu Jul 24, 2014 7:42 am, edituar 1 herë gjithsej
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VARFËRIA NË BOTË

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Jun 18, 2014 8:12 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VARFËRIA NË BOTË

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Jun 28, 2014 11:58 pm"Më e keqe se varfëria, është mallkimi që u takon atyre të cilët duke i ikur skamës, shkelin mbi burrërinë e vet dhe pranojnë që fëmijët t'i ushqejnë me fatkeqësinë e të tjerëve!" (Kim Mehmeti; Adm.)
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbi një milion të varfër në Zvicër

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Jul 02, 2014 8:46 pm


Mbi një milion të varfër në Zvicër

Varfëria është më tepër se një fenomen margjinal, shkruan Caritas-i në broshurën me titullin "Doracaku i varfërisë". Nga ajo është i prekur çdo i pesti zviceran
Më shumë se një milion njerëz në Zvicër jetojnë në varfëri! Sigurisht, kriteret që përcaktojnë statusin e të varfrit në vendin më të pasur të Evropës ndryshojnë nga ato që përdoren për vendet tjera.
Organizata Humanitare e Kishës Katolike, Caritas ka publikuar sot librin e ashtuquajtur “Doracak i varfërisë”, i dyti me radhë dhe i përpunuar.
Sipas Caritas-it, varfëria në Zvicër tash është bërë edhe pjesë e agjendave të partive politike.
Varfëria është shumë më tepër se një fenomen margjinal, shkruan Caritas-i në doracakun e publikuar. Afërsisht çdo i pesti banor i Zvicrës nuk është në gjendje për të paguar ndonjë faturë të papritur prej 2000 frangash. Ky është kriteri në bazë të të cilit dikush sipas kësaj organizate mund të quhet i varfër.
Kriter tjetër për varfërinë, sipas Caritas-it është po ashtu ai kur njerëzit nuk shkojnë te mjeku edhe pse kanë dhimbje, vetëm për të kursyer. Ndërsa varfëri është edhe mungesa e arsimimit dhe e perspektivës, përfundon Caitas-i.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VARFËRIA NË BOTË

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Jul 10, 2014 4:20 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VARFËRIA NË BOTË

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Aug 25, 2014 10:17 am

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VARFËRIA NË BOTË

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Aug 25, 2014 10:37 am


avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VARFËRIA NË BOTË

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Aug 25, 2014 10:45 am

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VARFËRIA NË BOTË

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Aug 25, 2014 10:55 am

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VARFËRIA NË BOTË

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi