BRILANT GASHI-A U OSMANIZUA EDHE KALAJA ILIRO-SHQIPTARE E LEZHËS?

Shko poshtë

BRILANT GASHI-A U OSMANIZUA EDHE KALAJA ILIRO-SHQIPTARE E LEZHËS?

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Sep 26, 2015 2:00 pmBRILANT GASHI-A U OSMANIZUA EDHE KALAJA ILIRO-SHQIPTARE E LEZHËS?

Kalaja e Lezhës ishte kalaja e të madhit dhe të vetmit Gjergj Kastrioti Skënderbeut i cili udhëhoqi popullin shqiptarë për 25 vjet të tëra dhe mbajti akoma frymën e popullit shqiptarë për liri e pavarësi , dhe bëri ç'nuk e ç'mos për shpalljen dhe mbrojtjen e pavarsisë së popullit shqiptarë - arbëror .
Perandoria KALIFALISTE OTOMANE ishte njëra ndër perandoritë e cila pushtoi Shqipërinë për 600 vjet të tëra dhe bëri ç'mos e ç'nuk për të asimiluar popullin shqiptarë me politika të ndryshme asimilimi e që përnjëmend ishin në veçanti të tmerrshme kurse në ditët e sotme tregohet e "mirë" me ne , popullin tonë .
Para pak ditësh shqiptarët e Lezhës por edhe të trevave të tjera shqiptare morën vesh se në Kalanë shekullore të Lezhës është vendosur një pllakatë ose një mbishkrim me shkronja arabo - osmane dhe ajo pllakatë ishte mbishkrimi i rrallë i Sulltanit KALIFALIST OSMAN Sylejmanit i cili ishte një kriminel KALIFALIST në këto troje .
Lezha dhe lezhjanët tanimë kanë vdekur fizikisht e shpirtërisht por tani ata nuk mburren më se janë bijtë e Gjergj Kastriotit sepse Kështjella e tyre dhe e Skënderbeut u osmanizua komplet dhe autorët e këtij osmanizimi janë pikërisht shqip - folësit e osmanizuar - turqizuar të paguar nga ministria kalifaliste osmano - turke .
Historianët e qytetit të Lezhës kanë protestuar në lidhje dhe kundër vendosjës së pllakatës të Sulltanit KALIFALIST Sylejmanit të Perandorisë KALIFALISTE OSMANE . Sipas tyre një veprim i tillë është një skandal kombëtar dhe se kjo kala është një Kala Ilire dhe pushtuesit osman nuk kanë vend në të .
Historiani shqiptarë Pal Trashaj e cilëson si të drejtë reagimin e bërë nga persona të pa - identifikuar ku mbishkrimi në muret e Kalasë ishte "ALBANIA mos u shitni tek osmanët" të cilët e kishin bërë me bojë të kuqe .
Nuk bën të bëhet një turp i tillë kombëtar kurrë sepse ne jemi shqiptarë por ata të cilët kanë bërë një gjë të tillë janë të punësuar nga Ministria Osmane e Sulltanit Radikal Islamik Erdoganit i cili tenton të na asimilon nëpërmjet fesë islame dhe nuk është një "vëlla" për ne , ai i cili na ka pushtuar për 600 vjet , dhe pllakata në muret e Kalasë së Lezhës është një marrëzi e madhe kombëtare dhe e Auron Tares .
"Po punojmë që në Bosnjë , Maqedoni , Dardani dhe Shqipëri të ketë një rilindje të kulturës osmane - turke , Shqiptarët musliman janë mbetje osmane" - Ahmet Davutoglu , kryeministër dhe ringjallës i Neo - otomanizmit të shqiptarëve .
"I urrej viktimat të cilët respektojnë ekzekutoret e tyre" - Jean Paul Sartre
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi