Xhavit Haliti: Serbia ka të drejtë ta “rikolonizojë” Kosovën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Xhavit Haliti: Serbia ka të drejtë ta “rikolonizojë” Kosovën

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Jun 11, 2016 6:37 pm


Xhavit Haliti: Serbia ka të drejtë ta “rikolonizojë” Kosovën

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Xhavit Haliti, citohet të ketë thënë për Kosovapress se  ndërtimi nga ana e Serbisë të 300 shtëpive për serbët në veri të Mitrovicës, është veprim i drejtë dhe i duhur. Serbia ka të drejtë t’i ndërtojë dhe t’i ndihmojë qytetarët serbë në Kosovë. Unë kam një mendim timin në përputhje me Marrëveshjen e Ahtisarit dhe Kushtetutën e Kosovës, Serbia ka të drejtë që t’i ndërtojë dhe të ndihmojë qytetarët serbë, në Kosovë në shumë fusha duke përfshirë edhe infrastrukturën. Prandaj, unë do të uroja që ambienti edhe në veri të jetë i përshtatshëm edhe për shqiptarët e veriut, ashtu siç duhet të jetë edhe për serbët në jug për të bashkëjetuar dhe për të qenë të gjithë kosovarë, tha Haliti. Lidhur me ndërtimin pa lejen e  institucioneve të Kosovës të 300 shtëpive për serbët në Zveçan, ai tha se janë kuvendet komunale ato që  japin leje. Haliti përkrah kolonizimin e kësaj pjese të Kosovës edhe për faktin se ai me disa si vetë soji i tij, mbështet ndarjen e veriut nga Kosova, pse jo edhe rikthimin kolonialist e hegjemonist të Serbisë në Kosovë.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi