(Anti)Demokratizimi i filozofisë (edvin)socialiste

Shko poshtë

(Anti)Demokratizimi i filozofisë (edvin)socialiste

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Jul 13, 2009 10:00 pm

(Anti)Demokratizimi i filozofisë (edvin)socialiste

Jakup Gjoça
Loja politike

Al Gore, kandidati për President i SHBA-së, në momentin më kritik të dyshimit të rezultateve të votimeve në Flodida, pranoi hapur fitoren e kandidatit republikan Xhorxh Bush Jr. Me ndershmërinë politike Al Gore e pranoi rezultatin e votimeve në Florida (edhe pse kishte prova të mjaftueshme që dyshonin në manipulimin e votave), dhe shpjegoi që nuk mund të ankohej në Gjykatën Kushtetuese të SHBA-së, pasi, me atë akt padie ndaj mosbesimit të rezultateve të votimeve në Florida, do të gjymtohet imazhi i Demokracisë në SHBA. Ndoshta ky qëndrim politik i Al Gorit është një pikë referimi e cilësisë së Demokracisë në SHBA.
Në Partinë Socialiste të Shqipërisë, edhe pse demokracia jonë mbush dekadën e dytë, akoma ora politike ka mbetur në orën e vitit 1991. Kur PPSH-ja e Ramis Alisë jepte shpirt, dhe udhëheqësit e tjerë të PPSH-s reformonin PPSH thjesht në një emërtim më kohor (nuk mund të cilësohet kapërcim cilësor politik i PPSH në parti pluraliste), në atë PS.
Antitezat në politikë kanë të bëjnë me cilësinë e filozofisë politike. Partia Socialiste (akoma) deri më sot nuk ka bërë analizën e humbjes politike. Nuk e besoj që edhe më injoranti i politikës të pranojë si ...analizë politike të PS kërcënimet e saj politike për braktisjen e gjithë strukturave demokratike. Këshilli Drejtues i PS (sikurse edhe këshilli i Ndrikullave në ...përralla) secili nga anëtarët po tregon një zell e devotshmëri (në garë me njeri-tjetrin se cili është më i flaktë nga tjetri) deklarojnë gjithandej që ai - I Vetmi - që nuk fajësohet për humbjen politike të PS me 28 qershor është ...kryetari Edi Rama. Motoja politike e Enver Hoxhës ishte që ...komunistët nuk gabojnë Kurrë!!!
Ky është thelbi i antidemokratizimit të filozofisë edviniane të Partisë Socialiste. “ABC” e demokratizimit të filozofisë politike është të dish që të pranosh Humbjen Politike. Dhe PS e Edi Ramës, me të gjithë kërcënimet politike se do të braktisë strukturat demokratike, dhe nuk do të njohë rezultatin e zgjedhjeve, dëfton se sa antidemokratike është filozofia politike e vetë Edi Ramës si kryetar i PS. Sistemet politike diktatoriale, moniste nuk pranojnë asnjëherë Humbjen Politike. Sistemi pluralist politik dhe treguesi i cilësisë të Demokracisë është që partitë politike të pranojnë Humbjen Politike.
Në Demokraci nuk mund të ketë vullnet të lirë të popullit po qe se kërkon - sikurse Gramoz Ruçi edhe në 2009, sikurse Gramoz Ruçi në 1991 - që populli (kuptohet fanatikët partiakë) të rrëmbejnë armët kundër votimit të lirë. Dhe në Demokraci, nuk mund të përdoren termat politikë të Enverizmit e Stalinizmit, sikurse përdor në çdo fjalim publik tashmë kryetari i PS Edi Rama. Termat politikë “tradhtar” për aleancën e Ilir Metës me Sali Berishën, dëshmojnë se sa fanatike i qëndron antidemokratizimit të filozofisë politike edhe Edi Rama me cilësinë e udhëheqësit të opozitës. Sistemi demokratik dhe pluralist janë të tillë sepse janë produkt, janë rezultat i çfarëdo aleance politike, pa kurrfarë mentaliteti politik, pa kurrfarë shikimi dhe paragjikimi politik nga e kaluara, dhe produkti i çdo aleance politike në sistemin demokratik është e mira e funksionimit të vetë Demokracisë.
Me antidemokratizmin politik Edi Rama së pari akuzon botërisht cilësinë e Demokracisë në Shqipëri, i shton Demokracisë në Shqipëri hijen e dyshimit. Sepse udhëheqësit evropianë e kanë të pamundur që të mos kuptojnë pranimin e rezultateve të votimeve. Mospranimi i rezultateve të votimeve, thirrjet e hapura partiake që populli të dalë në rrugë e me forcën e dhunës të pranohet diktimi i rezultatit të votimit, janë produkt i sistemeve politike diktatoriale, moniste.
Nuk e di, nëse Edi Rama politikisht, me mospranimin e rezultateve të zgjedhjeve të 28 qershorit 2009, dhe me mospranimin e humbjes politike të PS arrin deri në këtë pikëreferimi për Demokracinë në Shqipëri.
Politikisht, kjo do të jetë e barabartë me atentat politik ndaj vetë Demokracisë shqiptare.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi